ANGLE III. SINIF OLGULARIN TEDAVİSİNDE FRANKEL'İN FONKSİYON DÜZENLEYİCİSİ (FR-III)-THE FUNCTIONAL REGULATOR (FR-III) OF FRANKEL IN THE TREATMENT OF ANGLE CLASS III CASES

Sönmez FIRATLI, Erkut YILDIRIM, Türköz UĞUR
1.718 607

Abstract


Anahtar Sözcükler: Fonksiyon Düzenleyici (FR-3) apareyi, Sınıf III maloklüzyon.

Frankel III apareyi Prof. Frankel tarafından geliştirilen ve sınıf III maloklüzyon gösteren mikst dentisyon dönemindeki hastaların tedavisinde kullanılan fonksiyonel bir apareydir. Frankel'e göre bu aparey mandibulanın sagital yöndeki gelişimini frenlerken, üst çenede de yanak ve dudakları maksilladan uzaklaştırarak, bu yapıların üst çenenin gelişimine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.
Bu yazıda apareyin bölümleri, çalışma mekanizması ve klinik uygulamasından kısaca bahsedildikten sonra FR-3 ile tedavi edilen iki olgu fotoğraflan sunulacaktır.

Key words: The Functional Regulator (FR-3) of Frankel, Angle Class III.

FR-3 appliance has been designed and constructed by Rolf Frankel for the treatment of Class III cases with maxillary retrusion in the mixed dentition period. According to Frankel this appliance restricts the development of mandible in sagittal direction and counteracts the forces from surrounding muscles, to stimulate maxillary development.

This article describes construction and clinical applications of FR-3 appliance. The clinical and cephalometric records of two patients treated with the FR-3 will be presented.


Full Text:

PDF (Türkçe)
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.